poniedziałek, 11 października 2021

Przewodnik kotki po nocnym niebie - Stuart Atkinson


Mamy właśnie wyjątkowy czas na obserwacje nieba - w naszej części świata lato to nie lada gratka dla małych (i większych) astronomów-amatorów. Z myślą o tych pierwszych, mniejszych fanach Kosmosu Nasza Księgarnia wydała właśnie świetną pozycję... z kotem w roli narratora. Jesteście ciekawi? Oto Przewodnik kotki po nocnym niebie!

 Książka popularnonaukowa z kotem? Nie przekombinowali? Otóż nie, narratorka - Felicity - upamiętnia pierwszą kotkę w przestrzeni kosmicznej, której podróż w kosmos niestety nie skończyła się dobrze. Jak widać, nic w tej książce nie dzieje się bezcelowo, jest to pozycja bardzo przemyślana. 

I właśnie dzięki tej przemyślanej konstrukcji stanowi jedną z fajniejszych pozycji do czytania z zafascynowanymi kosmosem dziećmi, na jaką udało mi się póki co trafić. Wszystko jest uszeregowane w sensowny sposób i dostosowane językowo do poziomu przedszkolaka - a i z młodszym dzieckiem sporo się wyciągnie, jeśli rodzic będzie dostosowywał ilość informacji do jego potrzeb. Ilustracje są przyjemne, czytelne, raczej realistyczne... i z kotem na praktycznie każdej rozkładówce, co dla niektórych małych czytelników może być nie bez znaczenia.

 


Oprócz stricte naukowych zagadnień - takich jak fazy księżyca, zorze polarne, analiza rodzajów ciał niebieskich czy obiektów technologicznych wysyłanych w przestrzeń przez człowieka - dużo miejsca poświęcono konstelacjom. O ile konstelacje same w sobie są dość abstrakcyjnym tworem wyobraźni człowieka, to jednak w książce dla dzieci są świetnym elementem, gdyż zachęcają do śledzenia nieba "w realu" i mocno angażują wyobraźnię. 

Tytuł: Przewodnik kotki po nocnym niebie

Autor: Stuart Atkinson

Ilustracje: Brendan Kearney

Tłumaczenie: Joanna Wajs

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczb

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz