środa, 9 czerwca 2021

Od poczatku, czyli powstanie i rozwój życia na ziemi - Katarzyna Bajerowicz


Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na ziemi nie jest moim pierwszym kontaktem z Katarzyna Bajerowicz, autorka i ilustratorka. Znamy i lubimy już jej książki o rafie koralowej czy pszczołach - niesamowicie zilustrowane i okraszone konkretną dawką wiedzy, stanowią prawdziwie zachwycające pozycje dla młodszych czytelników. Również ta najnowsza pozycja zachwyca - przede wszystkim stroną wizualną, bo autorka wspięła się tu na wyżyny swoich możliwości.

Książka przedstawia dzieje naszego świata z uwzględnieniem najbardziej aktualnej wiedzy naukowej. Dowiemy się wiec trochę o Teorii Wielkiego Wybuchu, o powstawaniu galaktyk, o naszym Układzie Słonecznym, a potem także o rozwoju życia na Ziemi, począwszy od prostych jednokomórkowych beztlenowych organizmów, przez morskie bestie, dinozaury, aż po... superdrapieżcę - człowieka, który pojawia się na końcu książki i zamyka te historie. 

Na lewej krawędzi stron znajduje się rodzaj osi czasu, pokazujący, gdzie mniej więcej trzeba osadzić to, co widzimy na rozkładówce. W kwestii graficznej wystąpiły pewne uproszczenia, o których mówi sama Autorka - pewne zwierzęta pojawiają się obok siebie na grafikach, choć ich występowanie dzieliło czasem wiele lat. Wspólny mianownik to dany okres historyczny.


Jest to zrozumiałe, zwłaszcza że takie rozwiązanie pozwoliło na przedstawienie bogactwa gatunkowego bez zbędnego pogrubiania i rozdmuchiwania książki, która i tak jest ogromna (formatem) i ciężka (od wiedzy). Forma graficzna sprawia, że wiedza ta jest stosunkowo przystępna, a na pewno podana w bardzo atrakcyjny sposób. Na plus jest zabawa czcionka - różne informacje przedstawiane są fontami różnej wielkości, co pozwala łatwo wyszukiwać kluczowe fragmenty.


Pod względem merytorycznym jest to pozycja skierowana najwcześniej do starszych przedszkolaków o mocno sprecyzowanych zainteresowaniach, czytaj: tych zafascynowanych historią kosmosu i już nieco ogarniętych w temacie. Jeśli jednak Twoje dziecko nie jest akurat fan(atyki)em tych tematów, to myślę, że Od początku sprawdzi się już u uczniów szkoły podstawowej.

Nie ukrywam jednak, że i dorosły znajdzie tu dużo rzeczy, które go zaskoczą, a niektóre elementy i plansze spokojnie można wykorzystać nawet z maluchami, oczywiście wtedy bez czytania i większego zasypywania informacjami. To jedna z tych książek, które "rosną razem z czytelnikiem" - na moją córkę jeszcze trochę poczeka, ale bardzo się cieszę, że trafiła do naszej biblioteczki i sama przeczytałam ja z zainteresowaniem.


Tytuł: Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi
Autor: Katarzyna Bajerowicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 64

Od początku - z TaniaKsiazka.pl

Tania Książka

Sprawdźcie też inne nowości na stronie księgarni :)

2 komentarze:

  1. Czy to ta sama ilustratorka co w Rok w lesie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, tam jest Emilia Dziubak ;) Tutaj jest znacznie bardziej realistyczny styl. Polecam obie ilustratorki/autorki ;)

      Usuń