środa, 7 sierpnia 2019

Nieprawdopodobna przyjaźń. Palestynka, żydówka i ich wspólna walka o pokój - Anthony David


Konflikt izraelsko-palestyński to coś, czym siłą rzeczy "żyję" - zwłaszcza odkąd podczas ostatniej wizyty w Izraelu zaliczyliśmy ewakuację w czasie bombardowania ;) Mam więc oczy szeroko otwarte jeśli chodzi o jakiekolwiek publikacje tematyczne, które pozwalają mi spojrzeć na problem z różnych perspektyw. A jeśli dodatkowo dana pozycja obiecuje tak niezwykły temat, jak Nieprawdopodobna przyjaźń, to jest to już absolutny must-have.Biografia autorstwa Anthony'ego Davida, zgodnie z reklamą na okładce to "niezwykła historia sekretnej czterdziestoletniej przyjaźni między dwiema kobietami, które choć pochodziły z wrogich obozów, miały wspólną pokojową misję". Brzmi fascynująco, bo co jak co, ale feminizm nie jest najczęstszym zjawiskiem, zwłaszcza po stronie palestyńskiej. W praktyce jest to biografia podwójna - z jednej strony przedstawia życie Rut Dajan, żony jednego z najważniejszych generałów z początków historii państwa, z drugiej zaś poznajemy losy Raymondy Tawil, palestyńskiej dziennikarki i feministki.

Ich historie zakrojone są niezwykle szeroko - przykładowo, kiedy towarzyszymy znacznie starszej Rut, to poznajemy ją od dzieciństwa, a w okresie małżeństwa z Mosze Dajanem autor prezentuje nam dodatkowo szerokie spektrum wojen z państwami ościennymi, kolejnych walk i ofiar. Przyznam, że chwilami to tło robiło się dla mnie zdecydowanie za szerokie i miałam wrażenie, że autor trochę gubi cel tej książki. 

Niestety, w efekcie czułam się chwilami, jakbym znowu wylądowała na hebraistyce i czytała podręcznik do historii Izraela. Serio! Jak inaczej nazwać fakt, że spotkanie Rut i Dajan następuje mniej więcej w 2/3 książki, a i potem sceny, w których spotykają się, można policzyć na palcach? Gdzie jest ta tytułowa przyjaźń, czemu jej nie czuję...?

Paradoksalnie to, co widzimy w tej książce i co jest w niej najpiękniejsze, to... feminizm. Ale nie taki agresywny feminizm, który każe oczekiwać, ze półnagie Arabki zaczną śmigać po Arabii Saudyjskiej z cyckami na wierzchu, bo w przeciwnym razie dzieje im się krzywda, o nie. Feminizm Raymondy Tawil i Rut Dajan to pragnienie pokazania swojej wiedzy, bogactwa intelektualnego, prawa do zabrania głosu w przestrzeni publicznej. Mam do nich za to ogromny szacunek. 

Polecam powieść Davida osobom, które szukają takiego głosu w feminizmie - i tym, które chcą pogłębić swoją wiedzę o historii i sytuacji Bliskiego Wschodu. Jeśli oczekujecie poruszającej książki o przyjaźni "mimo wszystko" i "wbrew wszystkiemu", z wojną w tle - to musicie poszukać dalej.

PS: Fatalne tłumaczenie, a redakcja chyba spała. Słowa hebrajskie zostawione w transkrypcji angielskiej, więc nijak się ich nie przeczyta poprawnie "po polsku". Mylone imiona bohaterek. Co tam się zadziało...
Tytuł: Nieprawdopodobna przyjaźń. Palestynka, żydówka i ich wspólna walka o pokój 
Autor: Anthony David 
Tłumaczenie: Małgorzata Bortnowska 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece 
Liczba stron: 360Za egzemplarz recenzencki
dziękuję księgarni Tania Książka:

 Tania Książka
Sprawdźcie też inne nowości na stronie księgarni :)


3 komentarze:

  1. Masz Ci los, a ja ją zamówiłam dopiero co... trochę mnie onieśmielasz tym "podręcznikowym" stylem, z drugiej strony chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej, bo akurat w kwestii Bliskiego Wschodu polegam na doniesieniach medialnych i nie znam "tła". Zobaczymy :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Już myślałem, ze tylko ja zwróciłem uwagę na tę transkrypcję. Jednak fajnie by było jakby angażować tłumaczy, którzy znają kulturę docelową, bo o języku nawet nie marzę...

    OdpowiedzUsuń
  3. Temat ciekawy, ale bohaterki spotkały się dopiero w 2/3 książki? To chyba trochę takie słabe, o innych opisywanych przez Ciebie "cudeńkach" nie wspomnę.

    OdpowiedzUsuń