wtorek, 16 kwietnia 2019

Zwiastun burzy. Wojny Wikingów. Tom 2 - Bernard Cornwell


Zwiastun Burzy podejmuje historię dokładnie tam, gdzie zostawiło ją Ostatnie Królestwo. Pod tym względem cieszę się, że obecnie seria wydawana jest "na bieżąco" - możemy bardzo płynnie przechodzić od jednej części książki do kolejnej, poznając kolejne krwawe wydarzenia z historii IX-wiecznej Anglii, osaczonej przez nordyckich najeźdźców. 


Osoby, które rozpoczęły już przygodę z Wojnami Wikingów, nie będą zaskoczone - pod względem stylu i narracji nic się nie zmienia. Nadal towarzyszymy Uthredowi, który, znajdując się w końcu wśród Sasów, jakby na przekór coraz bardziej czuje się Duńczykiem. Moje uczucia względem niego są dość sprzeczne - z jednej strony naprawdę go lubię, szczególnie za pełną uroku bezczelność; z drugiej zaś strony towarzyszy mi to samo wrażenie, które miałam przy serialu Wikingowie: pod względem kulturowym była to dla mnie grupa całkowicie nieakceptowalna i odrzucająca. Oddając jednak słuszność autorowi, tak to właśnie najpewniej wyglądało i ciężko mieć pretensje do Wikinga, że był, no cóż... Wikingiem. Prawda?

Cornwell uskutecznia w Wojnach Wikingów swoją prywatną krucjatę przeciwko religiom. Czytałam zarzuty, że książka jest antychrześcijańska, ale ja miałam inne odczucia - Cornwell po prostu nie lubi religii jako takich. Podobnie jak w jego trylogii arturiańskiej, tak i tutaj znajdziemy wśród kapłanów (podkreślam - dowolnej wiary) najgorsze kanalie z całej serii. To zacietrzewienie autora trochę mi przeszkadzało, ale na pocieszenie dostałam księdza Pyrliga, który jest w gruncie rzeczy postacią nie tylko pozytywną, ale i jedną z sympatyczniejszych w książce.

Nie zmieniło się też czarowanie słowem. Cornwell ma dar - pisze tak, że nie sposób oderwać się od jego książek, no i serwuje nam jedne z lepszych opisów scen batalistycznych w historii literatury w ogóle. A tych tu nie brakuje, bo oprócz przeciwstawienia religii mamy też przeciwstawienie dwóch kultur.  Co prawda zasłania się twierdzeniem, że historię traktuje jedynie jako kanwę do opowiedzenia dziejów swoich bohaterów, ale dla mnie to powieść historyczna pełną gębą: realistyczna, brutalna i pełna postaci z krwi i kości. Zwiastun Burzy spełni więc moje oczekiwania i rozbudził apetyt na kolejne tomy serii.
Tytuł: Zwiastun Burzy 
Cykl: Wojny Wikingów, tom 2 (tom 1 tutaj
Autor: Bernard Cornwell 
Wydawnictwo: Otwarte 
Liczba stron: 536


Za egzemplarz recenzencki
dziękuję księgarni Tania Książka:

 Tania Książka
Sprawdźcie też inne nowości na stronie księgarni :)

4 komentarze:

 1. Książka z kategorii, w której możesz recenzję skopiować na inne tomy. ;) :D

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, Cornwell potrafi budować ciekawe postaci, ale i tak nic nie przebije w moich oczach jego trylogii arturiańskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie czytałam, ale mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie przedstawiona książka, chyba mnie zachęciłas!

  OdpowiedzUsuń