wtorek, 3 lipca 2018

Wirus!, albo Festiwal Negatywnej Interakcji - recenzja gry


Lubię gry z interakcją, w szczególności negatywną. Satysfakcja z budowania własnej farmy / sieci pociągów / miasteczka jest, wiadomo, zawsze, ale ileż frajdy daje też podrzucenie "świni" przeciwnikowi! Dlatego gry reklamowane właśnie ze względu na taki rodzaj interakcji z automatu trafiają u nas na radar zainteresowania. Tak samo było w przypadku Wirusa... bo co jak co, ale Wirus, mimo lekkiej, familijnej oprawy, jest złośliwy!

Komponenty


Wirus to niewielka karcianka w niewielkiej cenie. Jednocześnie karty mają dobrą jakość, nieźle się tasują i długo nie widać na nich zużycia (a tasuje się je często). To dobrze, bo inwestowanie w koszulki do tak taniej gry byłoby zupełnie nieopłacalne. Grafiki na kartach pozostają już kwestią gustu - początkowo średnio mi się podobały, jednak wystarczyła jedna rozgrywka, żeby odkryć, że proste, komiksowe rysunki jak najbardziej pasują do charakteru tej gry.Zasady gry


Celem gry jest złożenie "ciała", czyli zestawu 4 różnych, zdrowych organów: organ jest zdrowy, kiedy jest sterylny (nie ma na nim żadnych wirusów ani szczepionek), zaszczepiony (zabezpieczony 1 kartą szczepionki) lub uodporniony (2 karty szczepionki). Do wyboru mamy serce (czerwone), mózg (niebieski), wątrobę (zielony) i kość (żółty), a także różnokolorowego jokera. Każdy organ ma też odpowiadające mu kolorem szczepionki/lekarstwa oraz wirusy, które mogą go zaatakować.

Wszystkie organy występujące w grze wraz
z odpowiadającymi im szczepionkami i wirusami

Setup jest błyskawiczny - tasujemy talię i rozdajemy każdemu graczowi po 3 karty. Będzie to liczba, której w żadnym momencie gry gracz nie może przekroczyć. Mechanicznie rozgrywka ogranicza się do prostego wyboru  między dwiema akcjami:
- zagranie 1 karty (organu lub szczepionki do siebie, wirusa - do przeciwnika, lub karty akcji);
lub
- odrzucenie dowolnej liczby kart na stos kart odrzuconych (i dobranie z powrotem do 3 kart na rękę).Do dyspozycji mamy ponadto karty specjalne, pozwalające na:
- wymienienie całego ciała z przeciwnikiem;
- wymienienie jednego organu na organ przeciwnika (oczywiście jego zdrowego na nasz z wirusem, a jakże!);
- przeniesienie wirusów ze swoich organów na organy przeciwników;
- kradzież organu przeciwnika;
- wymuszenie odrzucenia wszystkich kart z ręki u przeciwników.

W tej sytuacji karta fioletowa pozwala na wymianę całych "ciał".

 

Wrażenia


Skalowanie

Wirus to tytuł imprezowy i jako taki ma wszystkie przymioty gry imprezowej: błyskawiczny czas rozgrywki (10-30 minut, zależnie od liczby graczy), duża losowość i dużo, dużo humoru. I, jak każda imprezówka, lepiej działa na więcej osób - na 2 osoby można w Wirusa zagrać, owszem, ale wtedy frajda jest wątpliwa. 

Co ciekawe, rzadko w tego typu grach zdarza się, że im więcej osób, tym większa kontrola tego, co się dzieje u poszczególnych graczy. Wirus jest właśnie takim wyjątkiem: grając na przykład w 3 osoby i mając wspomniany już limit 3 kart na ręce, często dochodzi do sytuacji, że nie mamy jak przyblokować przeciwnika i nie zdążymy wymienić kart na czas. Gdy do Wirusa siądzie większa grupa, zawsze ktoś będzie w stanie ograniczyć zapędy lidera, choć kosztem nieco dłuższej gry.

Ten organ jest już uodporniony i (prawie) nic mu nie grozi.


Interakcja

Wirus to interakcja w czystej postaci. I to taka najbardziej złośliwa: w zasadzie każda karta, którą zagrywamy u przeciwnika, zorientowana jest na "dołożenie mu" i zabranie lub zniszczenie posiadanych przez niego organów. Jednocześnie jakimś cudem gra nie budzi negatywnych emocji - prawdopodobnie właśnie dlatego, że agresywne zagrania stanowią sedno mechaniki. W efekcie z możliwości wbicia przeciwnikowi szpilki cieszą się (czy też, częściej: płaczą ze śmiechu) obie strony: dokuczający i obrywający. I to na trzeźwo! Rewelacja, tylko po kilku partiach zaczyna się odczuwać mięśnie brzucha ze śmiechu. ;)

Zagranie przeciwnikowi drugiego wirusa
spowoduje zniszczenie jego czerwonego organu

Paradoksalnie, mimo tych pokładów negatywnej interakcji, tytuł może sprawdzić się nawet do grania z dziećmi, właśnie dlatego, że jest w 100% zorientowany na złośliwość, jest to jakby cel gry sam w sobie. Negatywne zagrania nie są więc tak bolesne jak w grach, w których przez długi czas pieczołowicie budujemy jakąś wyszukaną strategię, a przeciwnik niszczy nam całą wizję jedną kartą. Myślę, że dzięki temu Wirus może pomóc młodszym graczom nauczyć się radzić sobie z negatywną interakcjach w grach ogółem. Nie zmienia to jednak faktu, że do tej gry trzeba po prostu podejść z odpowiednim nastawieniem i sporym dystansem.

Przykładowe zwycięskie ciało.


Podsumowując...

Fanom lekkich, mocno interakcyjnych imprezówek, a także osobom szukającym lekkiego tytułu na wakacje czy do pogrania przy przysłowiowym piwie, polecam Wirusa z czystym sumieniem. U mnie w kolekcji zostaje na stałe, a to duże osiągnięcie, bo czysto imprezowe tytuły dość rzadko aż tak się u nas przyjmują.


Plusy:
- proste zasady;
- dobre wykonanie;
- dynamiczna rozgrywka - gra idealna na imprezy;
- wysoka interakcja;
- atrakcyjna cena.

Minusy:
- na dwie osoby chodzi zauważalnie słabiej.

Tytuł: Wirus! 
Autor: Domingo Cabrero, Carlos Lopez, Santi Santisteban 
Ilustracje: David GJ 
Wydawca: Fabryka Kart Trefl - Kraków 
Czas gry: 20 minut 
Liczba graczy: 2-6

Za egzemplarz recenzencki Wirusa!
dziękuję wydawnictwu:
 Trefl. Joker LineBrak komentarzy:

Prześlij komentarz