środa, 18 października 2017

Duże i włochate - imprezówka od Trefla


Duże i włochate - Trefl, gra imprezowa

Duże i włochate, czyli gra o spektakularnym tytule, to imprezówka dla 4-8 osób, w której będziecie rywalizować na skojarzenia. Im  skojarzenia większe i bardziej włochate, tym lepiej, bo gra premiuje kreatywność i poczucie humoru. W zależności od grupy - poczucie humoru może być... dziwne.


Duże i włochate - Trefl, gra imprezowa
zawartość pudełka
W pudełku wielkości mniej więcej standardowej książki znajdziemy 102 całkiem porządne karty z przymiotnikami, 8 kart graczy, klepsydrę, 9 kolorowych, drewnianych żetonów i minimalistyczną instrukcję. Wykonanie jest dość minimalistyczne, a karty przymiotników utrzymane w jednolitej, żółto-niebieskiej kolorystyce, co wydaje się słusznym rozwiązaniem, bo dodatkowe ozdobniki tylko rozpraszałyby graczy.

Zasady są banalne - rozdajemy graczom karty i żetony w odpowiadających im kolorach, a talię przymiotników tasujemy i układamy obok. Jeden z graczy losuje trzy karty, z których następnie wybiera dwie, do których pozostali muszą stworzyć jak najbardziej atrakcyjne skojarzenia. Nie ma tu miejsca dla zbytnich myślicieli, bo tempo gry dyktuje 60-sekundowa klepsydra.


Wariant z sędzią 

Duże i włochate - Trefl, gra imprezowa
Jeden z graczy wciela się w rolę sędziego i otrzymuje przypisany do niej żeton. Sędzia odmierza czas za pomocą klepsydry: po wymyśleniu swojego skojarzenia gracze kładą żetony w swoich kolorach na odwróconej karcie (tej trzeciej, która wypadła z rozgrywki). Ten, kto położy swój żeton jako ostatni, nie udziela w tej turze odpowiedzi: bierze za to żetony pozostałych i po tym, jak usłyszy ich odpowiedzi, musi zgadnąć, które hasło będzie najciekawsze dla sędziego. Jeśli zgadnie, zatrzymuje kartę, otrzymując tym samym 1 punkt. Jeśli się myli, traci posiadaną kartę (o ile jakąś ma). Osoba, którą wytypuje sędzia, zabiera pozostałe dwie karty, stanowiące odpowiednik 2 punktów na koniec gry. Wygrywa ten, kto na koniec rundy ma najwięcej punktów.


Wariant bez sędziego

Duże i włochate - Trefl, gra imprezowaW tym wariancie nie ma sędziego - przymiotniki wybierają kolejni gracze, ale wszyscy biorą udział w wymyślaniu haseł. Również oceny najbardziej kreatywnej odpowiedzi dokonują wszyscy gracze jednocześnie, "na trzy", wskazując palcem osobę, która ich zdaniem stworzyła najciekawsze skojarzenie. W przypadku remisu gracze dzielą się punktami. Choć jest to wariant alternatywny, moim zdaniem jest dużo bardziej atrakcyjny od podstawowego: gra jest bardziej dynamiczna, powoduje więcej śmiechu i angażuje równo wszystkich graczy. Poza tym, nie ukrywajmy, w tego typu gry rzadko bawimy się na punkty, a częściej - dla śmiechu.

Ponadto, ponieważ w tym wariancie nie wykorzystujemy żetonów i kart graczy, tak naprawdę nie ma przeciwwskazań, żeby w Duże i włochate zagrać w jeszcze większym gronie. A  wiadomo, przy imprezówkach im nas więcej, tym weselej.


Nieograniczone kombinacje

102 karty to ogromna pula, która przekłada się na dużą regrywalność tytułu i małe szanse na powtarzanie tych samych skojarzeń. Ponadto w przypadku Duże i włochate instrukcja to tak naprawdę jedynie punkt wyjścia, bo gra jest podatna na różne domowe zasady. Można utrudnić i uatrakcyjnić rozgrywkę, każąc graczom budować skojarzenia nie do dwóch, ale do 3 czy 4 kart przymiotników. Nagle wyzwanie robi się znacznie poważniejsze... ale równie zabawne. 


Duże i włochate - Trefl, gra imprezowa
Dwa przymiotniki to tak naprawdę szerokie pole do popisu: bo co może być, na przykład, łyse i urocze? Niemowlę (podobno). Albo nowo narodzony króliczek (podobno). Ale może to być również wydepilowany na gładko King-Kong w żółtych śpioszkach, tulący pod pachą różowego misia. Rozumiecie...? Czasem skojarzenia idą bardzo, BARDZO daleko i osiągają poziom absurdu, który wymaga, aby grupa miała w miarę wyrównane poczucie humoru i podejście do tego typu rozrywek...


Nie dla każdego

Duże i włochate - Trefl, gra imprezowaNo właśnie. Jak wiadomo, w imprezówkach większość przyjemności z gry zależy od graczy, który siądą do kart czy planszy. Tutaj potrzebujemy grupy z choć trochę zbliżonym poczuciem humoru, a nierzadko również ze sporym dystansem (do siebie i świata). Jedna osoba, której to "nie bawi" i która nie jest w stanie popuścić wodzy swojej wyobraźni, natychmiast psuje rozgrywkę. Jeśli jednak gra trafi do grona osób, które podejdą do niej na luzie i "popłyną" w tworzeniu swoich niefortunnych skojarzeń, to masa śmiechu gwarantowana.

Pewnym problemem może być fakt, że karty nie są w żaden sposób podzielone na grupy, co może być problemem, jeśli do rozgrywki dołączą dzieci w sugerowanym przez producenta wieku 8+. Życzę powodzenia przy tworzeniu haseł-skojarzeń do zestawu "martwe" i, na przykład, "seksowne". To dopiero wyzwanie dla kreatywności obecnych dorosłych! Oczywiście można jakoś cenzurować karty pojawiające się na stół i odrzucać te problematyczne na bieżąco, ale warto sobie zdawać sprawę, że takie "problematyczne" hasła mogą się pojawić. Ostrożnie więc przy graniu z nieletnimi...Podsumowując...

Duże i włochate to rasowa, bardzo dobrze pomyślana imprezówka. Jak zawsze w przypadku tego typu gier, każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy akurat takie poczucie humoru i styl zabawy mu odpowiada. Jeśli lubicie zabawy wykorzystujące skojarzenia, balansujące czasem na granicy absurdu, to będzie to tytuł idealny dla Waszej grupy.Duże i włochate - Trefl, gra imprezowa
Jakie jest "Duże i włochate"? :)

Plusy:
+ kieszonkowe wydanie;
+ zajmuje mało miejsca w czasie gry;
+ szybkie tempo + rozwija kreatywność (niekoniecznie w bezpiecznym kierunku);
+ oferuje mnóstwo wariantów, nawet nieobecnych w instrukcji.

Minusy:
- potencjalnie nieodpowiednia dla małolatów...
- ...i osób z innym poczuciem humoru.
Tytuł: Duże i włochate 
Autor: Josep M. Allué 
Wydawca: Fabryka Kart Trefl 
Czas gry: ~10 minut
Liczba graczy: 4-8(+)
Za "Duże i włochate" dziękuję wydawnictwu
Fabryka Kart Trefl-Kraków:

22 komentarze:

 1. Sam tytuł gry brzmi ciekawie, że tak powiem:) Masz rację, gracze muszą mieć podobne poczucie humoru, bo łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy ktoś się oburza/obraża na co bardziej kreatywne skojarzenia 😁 Pomysł super, będę kiedyś musiała spróbować.

  Pozdawiam,
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł mnie zauroczył i skłonił do testowania gry ;) Oj tak, podobna tolerancja na głupie/skrajne żarty jest niezbędna. Gorąco zachęcam do sprawdzeina :)

   Usuń
 2. Mi by się ta gra raczej nie przydała po nic - domowych imprez raczej nie robię, a tego typu humor faktycznie często mi nie odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie nie jest to gra dla wszystkich :) na szczęście nowoczesne "gry bez prądu" oferują coś dla każdego, nawet jeśli nie lubi imprezówek :)

   Usuń
 3. Ale super gra, muszę przetestować u siebie w domu!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo akurat szukałam jakieś nowej gry na imprezy bo, nam się już trochę znudziły. "Duże i włochate" brzmi idealnie :)

  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 5. ojej, moje pierwsze skojarzenie to pająki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi, nie wygrałabyś z tak oczywistym hasłem :P ;)

   Usuń
 6. Świetna Gra *_*
  Pozdrawiam: miedzykropkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie miałam nigdy do czynienia z tą grą, ale jestem bardzo jej ciekawa :D Choć chyba bardziej jestem ciekawa tych skojarzeń, jakie mogą budzić zestawienia przymiotników :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dziwnego, to nowość :) zdecydowanie warta spróbowania. Mnie zaskoczyło, nie spodziewalam sie, ze tak daleko można "popłynąć" z tymi skojarzeniami :D

   Usuń
 8. Jestem ciekawa jak wygląda Twoja kolekcja planszówek <3
  Ta pozycja wydaje się świetna! Chyba znalazłam prezent dla kuzynki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja kolekcja planszówek... jest za duża :D to zdecydowanie. Ale królują na niej inne tytuły niż imprezówki. Pewnie z czasem pokuszę się o zdjęcie biblioteczki i szafki z grami ;)

   Usuń
 9. Czekam na tę grę i mam nadzieję, że przypadnie nam do gustu. Szczerze, to nie moge się doczekać, aż ją "wypróbujemy" :)

  Pozdrawiam, maobmaze ♥

  OdpowiedzUsuń
 10. Tytuł genialny a i gra zapowiada się naprawdę ciekawie

  OdpowiedzUsuń