poniedziałek, 2 listopada 2020

321 intrygujących faktów o zwierzętach - Mathilda Masters

Odkąd urodziła mi się córka (tak, tak - jeśli ktoś miał wątpliwości, czemu blog jakiś czas temu przysnął, to melduję, że stworzyłam Małego Potwora, który trochę wywrócił wszystko do góry nogami) nieco czujniej obserwuję rynek wydawniczy pod kątem wartościowej literatury dziecięcej, również, a może w szczególności, tej popularnonaukowej. I choć minie jeszcze trochę czasu, nim Lea sięgnie ze mną po te książki, to wolę trzymać rękę na wydawniczym pulsie. W ten właśnie sposób trafiło do mnie 321 faktów o zwierzętach.

Książka wydana jest naprawdę przyzwoicie - oszczędna kolorystycznie, stylem nawiązuje do publikacji sprzed lat (to chyba coraz częstszy trend). Fakty prezentuje w bardzo sensowny, usystematyzowany sposób - są rozdziały poświęcone zwierzęcej inteligencji, zwierzęcym domom czy miłości - dzięki czemu z łatwością możemy odnaleźć coś, co już czytaliśmy, albo w ogóle zrezygnować z czytania strona po stronie. Artykuły opatrzone są grafikami, których humor co prawda do mnie nie przemawia, ale też nie jestem do końca grupą docelową.Niestety, nie do końca przemówiły do mnie też same "ciekawostki". Owszem, jest tu ogrom wiedzy, ale... nie bardzo wiem, dla jakiego dziecka. Ok, mówiąc wprost - zabił mnie rozdział o zwyczajach seksualnych zwierząt. Cała książka super nadawałaby się już dla kilkulatka, ale czy kilkulatkowi aby na pewno przyda się wiedza na temat tego, że rekin ma dwa penisy (i o budowie rzeczonych penisów), o różnych "technikach" kopulacji u poszczególnych gatunków, o antykoncepcji, o homoseksualizmie u zwierząt? Obawiam się, że dla dziecka, które będzie już w stanie coś sensownego z tej tematyki wynieść, inne treści będą już z kolei zbyt infantylne. Zastanawia mnie trochę, dlaczego nic z tego "aktywizmu" nie przeniknęło na okładkę, która zachęca w taki grzeczny sposób:


"Czy wiesz, że:

mamy wydry trzymają swoje dzieci za rękę w czasie snu?

zielona żaba w czerwone kropki świeci w ciemności?

kruki rozpoznają okrzyki swoich przyjaciół?

węże wąchają językiem, a nie nosem?

rekiny żarłacze mają 3000 zębów?"

 

Dlaczego nie "czy wiesz, że rekiny żarłacze mają dwa penisy"? Czyżby wydawcy trochę zabrakło odwagi? A szkoda, bo od razu rodzicowi łatwiej byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno chce podsuwać dziecku tę książę akurat na tym etapie życia... a przynajmniej mógłby się przygotować, choćby psychicznie, na lawinę pytań, które lektura z pewnością wywoła.

 

O ile powyższe zależy pewnie od kierunku wychowawczego, jaki obiorą rodzice, o tyle drugi zarzut mam już poważniejszy. Bo choć autorka odwaliła kawał dobrej roboty, przygotowując swoje ciekawostki, o tyle czasem rozczarowuje dziwna pobieżność lub wręcz "bylejakość" w podejściu do niektórych kwestii. Na przykład:

 

"Niektóre małpy używają roślin jako środka antykoncepcyjnego. Muriki z Brazylii jedzą liście określonego drzewa, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Z kolei inny gatunek zjada pewne liście, aby przyspieszyć zapłodnienie."

 

Serio? Określone drzewo, inny gatunek, pewne liście? Może jednak jakieś, czy ja wiem... fakty? Obstawiam, że 99% czytelników, a już dzieci na pewno, zapytałoby w tym momencie: jaki to gatunek? Jakie drzewo? Jakie liście? No właśnie, jakie i czemu to się tutaj nie pojawiło? I skąd biedny rodzic ma wziąć tę informację? Po co w ogóle rzucać takim pretensjonalnym ogólnikiem w książce, która ma zacięcie "encyklopedyczne"? To tylko jeden z przykładów, ale takich kwiatków się trochę pojawia.

 

To sprawiło, że 321 intrygujących faktów o zwierzętach, mimo atrakcyjnej oprawy i obiecującej reklamy, trochę mnie jednak rozczarowało. Być może jest to właśnie coś, czego szukacie - bo nie wykluczam, że jestem zbyt czepialska - i bez wątpienia można wyciągnąć stąd ogrom informacji i wiedzy. Dziwią jedynie pewne decyzje wydawnicze...

 

 

321 intrygujących faktów o zwierzętach z księgarni TaniaKsiazka.pl

Tania Książka

Sprawdźcie też inne nowości na stronie księgarni :)

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz