sobota, 1 grudnia 2018

Bukiet - recenzja gry


Co jakiś czas wychodzące na rynek planszówkowe nowości uświadamiają mi, że jeszcze nie wszystko w planszówkowym świecie udało mi się poznać. Nie miałam na przykład dotąd kontaktu z mechaniką roll&write, czyli turlnij i zapisz. Bukiet od Naszej Księgarni to pierwsza gra, bazująca na tej mechanice, jaka trafiła w moje ręce.


Co w pudełku?


Bukiet jest niezwykle charakterystyczny wizualnie: pudełko i zawartość nawiązuje do charakterystycznych wycinanek z folkloru łowickiego. Motywy ludowe przeżywały ostatnio jakiś renesans w modzie, jednak w planszówkach nie jest to powszechny styl - i dobrze, bo dzięki temu Bukiet wyróżnia się na plus. W pudełku znajdziemy notesy z kolorowymi kwiatkami, kości oraz ołówki. I to w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy do zabawy.

Bukiet - Nasza Księgarnia


Jak to działa?

W Bukiecie wcielamy się w hodowców kwiatów, a naszym celem jest optymalne realizowanie zamówień klientów. Pierwszy gracz (znacznik pierwszego gracza zmienia właściciela co rundę) rzuca 6 kośćmi w różnych kolorach i wybiera 1 z nich dla siebie. Po wybraniu "ścina" kwiaty, czyli obrysowuje pętlą grafiki w wybranym kolorze na swojej kartce notatnika. Kwiatki muszą sąsiadować ze sobą w pionie lub poziomie (nie na ukos). Można też ściąć mniej kwiatów niż mamy oczek na kostce, albo ściąć kwiat w innym kolorze, ale przełoży się to na niezadowolenie klienta i przyniesie nam punkty ujemne.

Bukiet - Nasza Księgarnia


Oczywiście każdy kolejny gracz ma nieco utrudniony wybór, bo zostaje dla niego coraz mniej kostek. A Bukiet to jedna z tych gier, gdzie niektóre wyniki są lepsze od innych i często będziemy musieli nieźle się nakombinować nad tym, jak NIE stracić za dużo...

Bukiet - Nasza Księgarnia
Strzeżcie się niezadowolonych klientów...


Gracz zdobywa punkty za ścięte kwiaty - kto jako pierwszy zetnie wszystkie w danym kolorze, otrzymuje 7 punktów, kolejne osoby 5 lub 3 punkty. Za ścięcie wszystkich roślinek w obrębie jednego pola można uzyskać od 3 do 6 punktów. Gra kończy się, gdy któryś z graczy zetnie kwiatki z 4 pól, albo zetnie wszystkie kwiaty z 3 różnych kolorów. Wygrywa, jak można się domyślić, gracz z największą liczbą punktów.

Bukiet - Nasza Księgarnia


Wrażenia


Skalowanie i interakcja

W Bukiet zagramy solo, a także w grupie aż do 5 graczy. Grając solo nie używamy białej kości, która pełni w grze funkcję jokera, a rozgrywka trwa ustalone 8 rund. Grając w 2 osoby, będziemy na zmianę dobierać po 2 kości, żeby zrekompensować brak konkurencji. Są to całkiem sprytne mechanizmy, które sprawiają, że Bukiet skaluje się świetnie i przynosi sporo satysfakcji, nawet jeśli gramy sami. Ta satysfakcja wynika z faktu, że Bukiet to w zasadzie abstrakcyjna łamigłówka.

Bukiet - Nasza Księgarnia


Najwięcej interakcji czułam grając w dwie osoby, bo najłatwiej wtedy kontrolować sytuację u przeciwnika i można podejmować decyzje w taki sposób, żeby utrudnić mu realizację jego celów (w końcu zabieramy od razu aż dwie kostki). Jednak w Bukiecie nie o interakcję typu "a masz!" tu chodzi, a raczej o wyścig, który czuć w każdym momencie, skoro w każdej kategorii przyznaje się tym więcej punktów, im szybciej zrealizujemy zadanie. Tu leży główne źródło emocji.

Losowość

 Rozgrywka wydaje się niezwykle prosta, ale decyzje, które podejmujemy, już takie nie są, a to dlatego, że gra rzuca nam sporo kłód pod nogi i często zamiast wybierać, co będzie dla nas najlepsze, musimy brać to, co los nam daje albo to, co zrobi nam najmniejszą krzywdę. Optymalizacja ruchów sprowadza się tu do szukania złotego środka między zyskiem a stratą, bo każda decyzja będzie rzutować na przyszłą sytuację na naszych "polach". A nigdy nie wiemy, co trafi nam się w kolejnej rundzie...

Bukiet - Nasza Księgarnia


Losowość w Bukiecie jest, siłą rzeczy, dość znaczna i najbardziej daje w kość, gdy gramy w większym gronie i akurat oddaliśmy znacznik pierwszego gracza (więc w następnej rundzie będziemy wybierać kość jako ostatni). 3-4 kropki na ściance zawsze da się jakoś wykorzystać, niższe wyniki szału nie robią, a już zdobycie "piątki" czy "szóstki" to prawdziwy problem, bo niemal na pewno wpadną nam jakieś ujemne punkty. Jednak w tej grze o to chodzi - mamy walczyć z przeciwnościami w taki sposób, żeby wyjść bez szwanku z różnych sytuacji. Dlatego też ciężko potraktować losowość jako zarzut względem Bukietu - to sedno gry i główne wyzwanie.

Podsumowując...


Co ciekawe, Bukiet pozwala walczyć o zwycięstwo w różnych kategoriach. Możemy "iść" w kolory kwiatów, możemy próbować wyczyścić poszczególne pola, albo grać zachowawczo i starać się nie zbierać punktów ujemnych. To sporo możliwości jak na tak niepozorny i zamknięty w małym pudełeczku tytuł, który składa się w zasadzie z kartki i ołówka.

Bukiet - Nasza Księgarnia


Ta kompaktowość to zresztą spory plus, bo Bukiet zabierzemy dosłownie wszędzie i zagramy w niego choćby w pociągu czy samolocie (wieczko pudełka świetnie sprawdza się jako tacka na kości). To łamigłówka, do której siądzie każdy, nawet osoba nieobeznana z planszówkami na co dzień. Radzą sobie z nim już 6-latki (choć "pudełkowy" wiek jest nieco wyższy). Rozgrywka jest błyskawiczna i daje zaskakująco dużo emocji, a duża losowość oraz różne układy kwiatów na polach to gwarancja regrywalności. Bardzo sympatyczny i atrakcyjny wizualnie tytuł.


Plusy:
+ sprytna mechanika roll&write;
+ bardzo kompaktowe wydanie;
+ śliczna oprawa graficzna.


Tytuł: Bukiet 
Autor: Wouter van Strien 
Ilustracje: Przemysław Fornal 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Czas gry: 20-40 minut 
Liczba graczy: 1-5
Za egzemplarz recenzencki
dziękuję księgarni Tania Książka:

 Tania Książka
Sprawdźcie też inne gry planszowe na stronie księgarni :)

3 komentarze:

 1. Będziesz do niej wracać? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie :) Pewnie tak, zwłaszcza gdy pojawi się dylemat "co małego zabrać ze sobą w podróż". Może nie będę proponować jej regularnie, bo raczej sięgamy po "większe" tytuły, ale właśnie jako taki przyjemny przerywnik sprawdzi się na pewno. No i nigdy nie kończyło się na 1 partii... ;)

   Usuń
  2. Gier w podróż mi brakuje. Chyba zaryzykuje z Bukietem :)

   Usuń