środa, 17 października 2018

Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy - Johannes Sachslehner

Rok 1683 większości ludzi kojarzy się z odsieczą wiedeńską i spektakularnym zwycięstwem wojsk polskich nad Turkami - ot, informacja z czasów szkolnych, niektórzy może ją wyparli, innym wryła się w pamięć na dłużej. Rzadko jednak wiedza laika ogarnia szerszy obraz Wiednia z końca XVII wieku, z jego przemianami gospodarczymi, społecznymi i sytuacją polityczną. I właśnie tę lukę zapełnia pozycja autorstwa Johannesa Sachslehnera, wychodząc od czasu walki z powstaniem Węgrów pod wodzą Thökölyego, przyćmionym potem przez groźbę inwazji Turków, aż po oblężenie stolicy przez Kara Mustafę... i dalej, bo sama "odsiecz" bynajmniej nie zamyka tu historii.

Choć książka Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy absolutnie nie jest żadnym fabularyzowanym rejestrem zdarzeń, czyta się ją zaskakująco dobrze i płynnie. Nie jest to bynajmniej sucha publikacja naukowa, a to dzięki bogactwu źródeł, wykorzystanych przez autora, oraz ciekawej konwencji, którą przyjął: Wiedeń 1683 opowiada dzieje stolicy Austrii i konfliktu państw chrześcijańskich z mocarstwem tureckim w formie kalendarium, od samego początku 1683 roku, kreśląc tym samym barwną, szczegółową i nierzadko zaskakującą panoramę świata z tego okresu. Ciekawostką jest też nawiązanie do źródeł "popularnych", choćby poradników i przepowiedni z tego okresu. 

Dzięki temu szerokiemu spojrzeniu, możemy naprawdę poznać realia tak samego oblężenia (uwaga - chwilami dla czytelników o mocnych nerwach!), jak i ówczesnego świata. Mamy wgląd w to, jak pozornie niepowiązane decyzje, dotyczące choćby kwestii sprzedaży alkoholu w przydrożnych gospodach i licencji na warzenie piwa, mogą wpłynąć na niepokoje społeczne i eskalować się - razem z dziesiątkami podobnych "drobiazgów" - do sytuacji, w której bez interwencji Jana III Sobieskiego Turcy wkroczyliby z przytupem w progi Europy. Nieco więcej miejsca niż w polskich podręcznikowych przekazach poświęcone jest też postaciom z niemieckiej i tureckiej strony konfliktu, o których często zapominamy, gloryfikując działania wojsk polskich. Przekłada się to na spory obiektywizm przedstawienia całego sporu, za co autorowi również należą się brawa.

Wiedeń 1683 to niewątpliwie jedna z lepszych publikacji popularnonaukowych, jakie kiedykolwiek trafiły w moje ręce. Da się ją czytać z przyjemnością bez posiadania jakiejkolwiek szczegółowej wiedzy na temat tego okresu, ale... nie bez sympatii do historii jako takiej. Jakby nie patrzeć, jest to szczegółowe sprawozdanie z tamtego okresu, z mnóstwem nazwisk i niemałą liczbą dat, więc choć autor rewelacyjnie prowadzi narrację, nierzadko świetnie budując napięcie, to bez wątpienia jest to lektura dość wymagająca. 

Tytuł: Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy 
Autor: Johannes Sachslehner 
Tłumaczenie: Łukasz Kuć (j. niemiecki)
Wydawnictwo: Znak Horyzont 
Liczba stron: 400

Za egzemplarz recenzencki
dziękuję księgarni Tania Książka:

 Tania Książka
Sprawdźcie też inne nowości na stronie księgarni :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz